Kneippova metoda otužování, Vítkův chodník

28 února, 2021
Logo MŠ Duhová Habartov

 

mokrá varianta

Kneippova teorie je založena na kontaktu lidského těla se studenou vodou. Při léčbě dochází k dráždění především tepelných receptorů a jejich prostřednictvím k reakci v celém těle. Cílem je dosáhnout tělesné a duševní rovnováhy, posílení sebeozdravných procesů a obranných sil organismu. Terapie je využívána k prevenci akutních a chronických onemocnění. Účinek spočívá v chůzi ve studené lázni a v procházení se po oblázcích, dřevěných špalících či masážních rohožích. Působením na jednotlivé body na ploskách nohou můžeme příznivě ovlivnit funkce vnitřních orgánů, činnost nervového systému či motorický aparát a harmonizovat tak tělesné a psychické procesy.

    

Tuto metodu využívají děti pravidelně od jarních měsíců až do podzimu

 

suchá varianta

Vítkův chodník je „suchá varianta“ otužování a vychází z přirozenosti pohybu –  z chůze po různých typech překážek. Jedná se o dřevěné kazety s různými povrchy (kamínky, dřevěné kostky, dřevěné tyčky…),  kdy se chůzí po nich (spojených s říkankou a příběhem skřítka Vítka) aktivuje reflexní ploška nohy. K základní výbavě patří i soft míčky, rehabilitační ježci, balanční podložky. Celé cvičení napomáhá k tomu, aby se dětem zlepšilo držení těla, prokrvení nohy, zapojují se všechny svalové řetězce, děti jsou nuceny došlápnout na celé chodidlo a držet rovnováhu. Celé cvičení má vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie a je zcela nenáročné na prostor a čas. Na jednom stanovišti může cvičit i více dětí najednou.